Drewno kominkowe Pleszew

0
157
Rate this post

Czym palić w kominku?

Drewno kominkowe wymaga wielu zabiegów, zanim zamieni się w wysokowartościowe paliwo. Pozyskuje się je wyłącznie z twardych gatunków drzew liściastych, które ze względu na wysoką gęstość surowca dostarczają najwięcej ciepła. Czym palić w kominku?

Każdy, kto miał do czynienia z kominkiem, wie, że kupowanie taniego drewna mija się z celem. Tańszy surowiec spala się wyjątkowo szybko i dosłownie znika w oczach, a ilość wytworzonego ciepła jest znikoma.
Błyskawiczne spalanie wymaga też ciągłego podrzucania na ogień i wiąże się z powstawaniem dużych ilości popiołu. Do palenia w kominku najlepiej nadaje się drewno twarde, przy tym dobrze wysuszone.

Sezonowanie, czyli powolny proces suszenia, ma ma celu odparowanie wody z surowca. W ten sposób znacząco podnosi się wartość kaloryczna drewna. Czas suszenia zależy od twardości drewna. Grab, buk, dąb i jesion schną długo, ale nie ma lepszego drewna do kominka. Szczapy tych gatunków palą się powolutku, potem długo żarzą. Wysuszone drewno kominkowe Pleszew, które jest już gotowe do palenia, można też kupić. Jest to dobra opcja dla tych, którzy cenią sobie wysoką jakość, a nie maja czasu ani ochoty na samodzielne przygotowywanie opału na zimę.

W kominku nie powinno palić się drewnem z drzew iglastych. Ten rodzaj opału ze względy na wysoką zawartość żywicy szybko zanieczyszcza przewody kominowe. Drewno z drzew iglastych odznacza się niską kalorycznością, co sprawia, że aby utrzymać płomień, trzeba pilnować ognia i dorzucać kolejne szczapy. Złym wyborem są też topola i lipa, bo ich wartość opałowa jest wyjątkowo niska.